Veliki naučni i industrijski progres, hiperprodukcija roba, ogromna bogatstva i sve druge odlike savremenog sveta nisu doprinele rešavanju osnovnog problema, siromaštva. Naprotiv, jaz između bogatih i siromašnih sve je veći i to bez obzira na veličinu, industrijsku razvijenost ili ekonomsku snagu pojedine države ili kontinenta.
U Srbiji je socijalno raslojavanje osnovna odrednica društva. Nepravedna i na granici otimačine raspodela društvenog bogatstva na način da se rezultati rada naroda prelivaju u džepove malog broja pojedinaca i porodica i to, ne na osnovu njihovog rada i sposobnosti nego kao produkt šema, kobinacija, korupcije i političkih privilegija, doveli su da najproduktivniji sloj društva preživljava od danas do sutra i napravili sirotinju od najvećeg dela stanovništva.
Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključivosti iznosi 31,7 %, što znači da je preko 2.200.000 naših sugrađana siromašno. Najteže je kod porodica sa troje i više dece, u siromaštvu živi 51,9%, a siromašno je i 41,6 % samohranih roditelja. Кada tome dodamo oko 350.000 radnika čije porodice žive od minimalca, kao i dve trećine ili 1.650.000 radnika koji primaju zaradu manju od prosečne, dobijamo realnu sliku kako živi narod u Srbiji.
ASNS se svojim sindikalnim potencijalom i društvenim uticajem, kao i svim pravnim, sindikalnim i građanskim sredstvima bori da se ovakvo stanje promeni. Naš cilj je pravedno društvo zasnovano na socijalnoj pravdi i solidarnosti i možemo ga ostvariti samo zajedničkom borbom za socijalnu i pravnu državu u kojoj će samo rad biti merilo svih vrednosti.
U Beogradu,
16.10.2020. godine
Služba za odnose sa javnošću
Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata