Reprezentativnost sindikata nije samo sindikalno pitanje. To je društveno pitanje od izuzetnog značaja.
Kroz institut socijalnog dijaloga sa državom i poslodavcima, posebno kroz odluke Socijalno ekonomskog saveta, reprezentativni sindikati bi mogli da budu glas, promoter i zaštitnik interesa sveta rada, posebno što imaju na zakonu zasnovanu mogućnost da presudno utiču na radne, materijalne i socijalne uslove radnika i građana.
Nažalost, pre svega zaslugom „reprezentativnih“ sindikata, socijalni dijalog i posebno rad Socijalno ekonomskog saveta, izgubio je svaki kredibilitet, pretvorio se u karikaturu i obesmislio i samu ideju socijalnog dijaloga.
Najbolji primer za to je nedavno utvrđivanje minimalne zarade.
Ne želeći da saučestvujemo u ovakvom interesnom radu „reprezentativnih“ sindikata, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata zahteva da se sprovede javan, nepristrasan i na zakonu zasnovan postupak utvrđivanja reprezentativnosti, uz puni nadzor i posebnu odgovornost Ministarstva, a uz učešće predstavnika ASNS, kao stranke u upravnom postupku.
Prema Zakonu o radu da bi jedan sindikat bio reprezentativan mora da ima 10% članova od ukupnog broja zaposlenih. To znači da je potrebno 236.000 članova.
Hajde da vidimo ko to ima i da li smo mi iz sindikata ti koji krše i ne poštuju odredbe Zakona o radu koji toliko kritikujemo.
U Beogradu, 3. oktobar 2023. godine
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata