Izvor: N1 Foto: Screenshot N1 video
Vlada je podržala izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, koje predviđaju da lekar opšte prakse može da odobri bolovanje do 30, umesto 60 dana. Izuzete su osobe sa invaliditetom, trudnice, onkološki i operisani bolesnici. Time je država smanjila sopstvena davanja za bolovanje, dok za privatnike sve ostaje isto – pa im je svejedno.
Predlog da se trajanje bolovanja bez komisije prepolovi na mesec dana, prošao je Vladu.
„U Evropi imamo skraćenje radne nedelje, uvođenje četvorodnevne radne nedelje, skraćenje radnog vremena. Pojedine zemlje povećavaju mogućnost korišćenja bolovanja. Naša Vlada, kao da svi sede negde na nekom mestu i samo smišljaju: ‘Kako još više da im oduzmemo prava i kako da im ta prava što više smanjimo, da bi naši čuveni strani investitori konačno bili zadovoljni’“, izjavila je Ranka Savić iz ASNS (Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata).
Kada se podvuče crta, uštedeće država kao najveći poslodavac, a privatnicima je svejedno, jer su i onako plaćali prvi mesec bolovanja.
„Nekad, kada je lekar opšte prakse mogao da odredi dva meseca bolovanja, on je malo i zazirao, možda iz razloga da će neko da ga kontroliše iz Republičkog zdravstvenog fonda jer je tih drugih mesec dana plaćao zdravstveni fond. Međutim, sada fond to više neće da plaća, ali poslodavci plaćaju kao i ranije prvih mesec dana, tako da mi nismo dobili tu apsolutno ništa“, rekao je Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije.
Kako to uopšte bolovanje može da se zloupotrebi, pa zakon mora da se menja?
Kada ste na bolovanju, za to vreme primićete 65 odsto plate. Zato se radnicima ne isplati da budu duže na bolovanju nego što moraju. Izuzetak su oni na minimalcu, a njih u Srbiji ima oko 250 hiljada ili svaki deseti zaposleni i njima se ništa je odbija. Ali, neki od njih ne zloupotrebljavaju sistem, već se bore da prežive radeći sezonske poslove, upozoravali su sindikati.
„Oćutali smo minimalnu cenu rada, koja je ponižavajuća, koja iznosi 47.000, a primenjivaće se od 1. januara. Ona je već sada pojedena inflacijom. Sindikati moraju da izađu na ulice, moraju da proglase generalni štrajk, moraju konačno nešto konkretno da urade“, naglasila je Savić.
A dok izmene zakona, korak po korak, prolaze institucije – ministarka zdravlja Danica Grujičić, koja je incirala te promene još jednom nije imala vremena da za N1 odgovori na kritike skraćenja bolovanja.
Prilog možete pogledati na sledećem linku:
https://n1info.rs/vesti/bolovanja-skracena-ministarka-nema-vremena-da-komentarise-kritike/