Još jedna u nizu fabrika odlazi iz Srbije pošto je iskoristila državne subvencije.
Kayra, Grilinger, Bertext, Geox, Šinvon, najnovije, Adient siting Kragujevac, preko noći, bez najave zatvaraju poslovanje u Srbiji. Dug je spisak stranih firmi koje su iskoristile državne povlastice, koje se mere u desetinama miliona evra, i zatvorile dućan, a radnike prepustile ulici, neretko ostajući dužni nekoliko plata, a o uplati doprinosa i da ne pričamo.
ASNS od novog ministra rada očekuje i zahteva da, pored urgentne izmene radnog zakonodavstva, posebnu pažnju posveti položaju i zaštiti naših radnika zaposlenih u stranim kompanijama.
Za dosadašnje ministre ovo je bila tabu tema i groteskna servilnost prema stranim poslodavcima, a uzrokovala je masovnu pojavu najgrubljeg kršenja zakona i elementarnih, ne samo radnih, već i civilizacijskih prava radnika, bez ikakvih posledica.
ASNS podseća ministra da već u 2. članu Zakona o radu stoji da se Zakon primenjuje na sve poslodavce na teritoriji Srbije, pa i na državne miljenike, strane kompanije. Zahtevamo da se, konačno, radnici osećaju zaštićeno od svoje države, da vide da zakoni važe i za strane poslodavce i da nepoštovanje zakona uzrokuje primerenu sankciju.
Posebno zahtevamo da država ukine subvencije za zapošljavanje, posebno u „šrafciger“ fabrikama, a da se strane kompanije posebnim poreskim merama stimulišu da posluju i ostanu u Srbiji.
ASNS zahteva da novi ministar rada konačno počne da se bavi i radnicima, njihovim radnim i socijalnim statusom i društvenim položajem. Posebno upozoravamo ministra na postupanje inspekcije rada i zahtevamo ili da radi posao za koji je osnovana, a to je, da podsetimo, zaštita zakonom zagarantovanih radnih prava radnika, zaštita njihovog zdravlja i sve češće, zaštita njihovih života na poslu ili da se ukine.
U Beogradu, 26. januara 2024. godine
ASNS