DA LI SE SMANJUJE BROJ ZAPOSLENIH U FABRICI GORENJE HAJSENS?  

Izvor: n1info.rs,    Video: TV N1,   Foto: screenshot Youtube

U još jednoj fabrici koja je dobila subvencije države uručuju se otkazi. Gorenje Hajsens u Valjevu, koje je sada u vlasništvu kineske kompanije, smanjilo je broj zaposlenih. Za koliko, teško je utvrditi, jer rukovodstvo tvrdi jedno, a sindikati drugo. Sindikate brine i to što pregovori o povećanju plata, koje su nešto iznad minimalne zarade, ne mrdaju s mrtve tačke.

„Potpisivanjem kolektivnog ugovora u maju 2024. godine krenuo je polako da se smanjuje broj zaposlenih u ‘Gorenju’, svakog meseca po jedan određen broj“, kaže Nenad Đurđević, glavni poverenik ASNS Gorenje.

Pred kraj prošle i početak ove godine taj broj je, priča nam Nenad Đorđević iz Asocijacije slobodnog i nezavisnog sindikata (ASNS) kompanije „Hajsens-Gorenje“, i veći.

U decembru je, prema njegovim saznanjima, ugovor o radu raskinut sa 45 radnika, a početkom februara ista sudbina čeka još dvadesetak radnika i to ne samo onih kojima je istekao ugovor o radu. U odgovoru na upit N1 u kompaniji imaju objašnjenje.

„U odnosu na proizvodne trendove i potražnju, prilagođavaju se i proizvodne linije i proizvodi, što takođe ima određen uticaj na broj zaposlenih. U budućem periodu kompanija nema u planu značajne fluktuacije broja zaposlenih. Ukoliko bude potrebe za promenom broja zaposlenih, u skladu sa zahtevima tržišta, kompanija će ugovarati čekanje na povratak na posao. Tokom čekanja na povratak na posao kolege nastavljaju da primaju 70 odsto dotadašnje zarade, akumuliraju staž i ostvaruju pravo na zdravstveno i socijalno osiguranje, što nije slučaj pri otpuštanju i ponovnom zapošljavanju“, navode iz kompanije.

„Svašta se tu spekuliše, da se preko Valjeva iz Kine prodaju aparati Evropi. Navodno, da se naši aparati iz Valjeva slabije traže u Evropi i da je naš aparat skuplji od onog koji iz Kine dođe u Evropu. Ali, to je pitanje za menadžment“, kaže Đurđević.

Pitanje je i za Vladu, posto je u septembru 2023. godine, na svečanom otvaranju pogona Gorenje 3, tadašnja premijerka Ana Brnabić imala drugačiju računicu.

„Ova nova investicija Hajsens grupe u Valjevu će obezbediti dodatnih otprilike 1.020 novih radnih mesta u naredne tri godine. Hajsens u ovom trenutku zapošljava nešto malo ispod 1.800 radnika, što znači da će samo u proizvodnji u naredne tri godine stići do broja od otprilike 3.000 radnika, ako pogledamo sve ostale operacije Hajsens grupe u Srbiji“, rekla je ona tada.

Međutim, ubrzo se pokazalo da sve ide u kontra smeru, pa je u pogonima u Valjevu, kako tvrdi naš sagovornik, trenutno oko 1.650 radnika.

„Od prvog februara u tri hale radiće po jedna smena radnika. Ja moram da vas podsetim da smo mi svojevremeno radili u dve hale četvorosmenski rad“, kaže Đurđević.

Osim smanjenja broja ljudi, Đurđevića brine i povećanje norme. Kaže, radnici zbog toga negoduju, ali se poslodavac na to ne obazire.